Segítség ára
2010-06-01

Május 28-án gyermeknappal egybekötött családi sportnapot tartott a Szákom Kft. a dolgozóinak. A cég vezetése, és a dolgozói oldalt képviselõ érdekvédelem, fontosnak tartja a munkavállalók jólléti-, kulturális-, és egészség megõrzõ programok kialakítását. Az idei sportnapon - az elmúlt hét idõjárásához képest - szokatlanul meleg volt és felhõtlen az ég. A jókedvet azonban hamar megzavarta egy rendkívüli esemény, s a dolgozókat elszólította a kötelesség.

Az éppen kitálalt bográcsgulyás mellõl - félbe hagyva az ünnepi étkezést - sietett mindenki, aki tudott az óvárosi bajba jutottakhoz. Az elmúlt idõszak viharos idõjárása miatt ugyanis, a Turul utcában megcsúszott a partoldal, ami veszélyeztette az ott élõket. Hogy a bajba jutottakat ne érje nagyobb baj, a Szákom Kft. kollektívájának egy része vezetõi kérésre helyszínre sietett, segítve a kiköltözést/kiköltöztetést. Újságpapírba csomagolták a törékeny étkészleteket, vázákat, kocsira tették a nagy értékű holmikat, majd a lakóknak kijelölt helyre szállították az értékeket.

A baj csak akkor kezdõdött, amikor az egyik ház tulajdonosa jelezte, hogy eltűnt egy 10 ezer eurót tartalmazó boríték. A segítõszándékú "csapat" tagjai egy pillanat alatt, érthetetlenül álltak a hatóság elõtt felsorakoztatva. Bár a rendõr a helyzet és a sértett jelzése után szakszerűen járt el, még is megalázó volt számukra, hogy a ruházat átvizsgálása során bokáig letolt nadrágban mások elõtt, mondvacsinált ok miatt megszégyenültek. Az eset után hamar visszasiettek az ünnepi asztalhoz, s kollégáiknak felháborodottan mesélték az esetet. Az esemény kedvüket szegte, így az ünneplést kettétörte a hercehurca. Emiatt volt, aki gyorsan hazament, de volt, aki szomorúan és mélységesen felháborodottan nézte végig a futballmérkõzéseket.

Röviddel azután, hogy munkavállalóink visszaértek a vállalati ünnepségre, a hatóság telefonon jelezte, hogy az eltűnt boríték, nem tűnt el, csak a tulajdonos nem tudta hirtelen, hová is rakta!?

A minden évben megrendezésre kerülõ sportnap célja, hogy a szolgáltató munkatársai megmozgathassák fáradt izmaikat, hogy kötetlenül beszélgethessenek egymással, és a családtagok megismerhessék egymást. A "szákomos" dolgozók a hét napjaiból 6 napot a városlakók kényelméért dolgoznak, legyen az szemétszállítás, fűtés- vagy ivóvíz-szolgáltatás. A napi feladatok ellátása intenzív egyoldalú mozgást igényel, ezért a sportnapot mindig nagyon várják.

A családi délután nem várt eseménye a hangulatot nagyban befolyásolta. A sportnapon belül szoktak megemlékezni a munkabaleset során elhunyt fiatal munkatársra, akinek emlékére hozták létre a focimérkõzésen elnyerhetõ vándorkupát.

A mérkõzések ettõl függetlenül rendben lezajlottak, a férfiak rúgták a bõrt, a családtagok pedig különbözõ szabadtéri sportot próbálhattak ki, vagy szurkolhattak.

A 250 fõre kitűnõ bográcsgulyás és sertéspörkölt készült, Valkai György és Böcskei Sándor közreműködésével. A gyermekek kifulladásig ugrálhattak a légvárakban, a csúszdán pedig a bátrabb szülõk is lecsúszhattak. A részlegek közötti focimecset a közmű csapat nyerte, míg a "szákom" válogatottat kihívó nõi csapat, a barátságos mérkõzésen "elvérzett". Játékuk nagy élményt nyújtott a szurkolóknak is, s ezt követõen a nézõk megszavazták a legjobb "szákomos" játékost, Simon Miklóst és a legjobb kapust, Skobrák Gábort. Mindkét munkavállaló, a "csövek nagymestere", hiszen vízvezeték szerelõk.

Az egész kollektívára jellemzõ az önzetlen odaadás, legyen az egyszerű kukát ürítõ, vagy parkot gondozó ember, egyet ne felejtsünk el. Mindenkinek van önérzete!

Az esemény a munkavállalói érdekképviseletet és a cég vezetését is felháborítja.

A becsületesség a tiszta lelkiismeret önmagunk és az embertársaink elõtt. Annak az egyértelmű tudása, hogy mi a helyes a szerepünkben, a magatartásban, a kapcsolatokban. Becsületességgel nincs mesterkéltség, vagy képmutatás, ami esetleg zavarodottságot, bizalmatlanságot teremthet másokban. A becsületesség az igazi tükör.

Az eset újból azt bizonyítja, hogy mások felelõtlensége miatt feldolgozatlan, vagy nehezen feldolgozható, felesleges, de annál emlékezetesebb pillanatokat szerzünk egymásnak.

Ezek után megkérdõjelezhetõ, érdemes-e a bajba jutottnak segíteni? Elgondolkodtató a kérdés, de munkavállalóink akkor is mentek segíteni, amikor azt nem utasításba kapták, hanem hagyatkoztak segítõkészségükre. A megalázás, a mások becsületébe tiprás mértékéhez viszonyítva, kérjük az érintett személyt, hogy levélben, az érintett munkavállalóink felé tegye meg a bocsánatkérését.

A munkavállalói érdekképviselet nevében: a Szákom Kft-nél működõ Üzemi Tanács és a SZÁKOM KFT. vezetése